• Senior Management Team

    • Andy White - Director
    • Anita Butt - Operations Director
    • Fiona Hargreaves - Centre Manager
    • Katrina Tapp - Finance Manager
    • Emma Pinney – PA to the Senior Management Team
  • Administration Team

    • Helen Howard – Work Based Learning Administrator
    • Darren Hands - Work Based Learning Administrator
    • Colin Ransom – Training Consultant
    • Rachel Gigg – Work Based Learning Administrator
    • Rhiannon Sheen – Administrator
  • Business Development Team

    • Alberto Pitocco – Business Development Co-ordinator
    • Samantha Barry – Business Development Co-ordinator
    • Kate McCracken - Employer and Recruitment Co-ordinator
  • Electro Technical

    • Chris Baker - Lecturer, Assessor and IQA
    • Nigel Smith – On Site – Assessor and IQA
    • Jim Rowlands - Electrical Trainer
    • Jules Bridgewater - Electrical Assessor
  • Plumbing / Gas

    • Lee Harvey - Head of Plumbing and Gas
    • Andy Palmer – Workshop Instructor
    • Stuart Carmichael -  Plumbing Assessor / Trainer
    • Stuart Crawford – Gas Assessor and IQA
    • David Farley - Plumbing Assessor
    • Kevin Wilson - Plumbing Assessor
    • Jason Creasor - Plumbing IQA/Assessor
  • Construction

    • Phil Nicholls - Carpentry Tutor 
    • Paul Morrison - Bricklaying Tutor
    • Roy Attwell - Construction Assessor
    • Richard Rogers – Carpentry Assessor

     

  • Business Administration/ Customer Service and Management

    • Charmaine Cotter - Functional Skills and Business Administration/Customer Service and Management Assessor and IQA
    • Andrea Larter - Quality and Curriculum Lead 
  • Hairdressing & Beauty and Health & Social Care

    • Sue Watkins – Hair and Beauty Assessor and Lead IQA
    • Louise Hockings-Thompson - IQA
    • Anne Pound – Beauty Assessor and IQA
    • Tayler Bailey - Hair Assessor
    • Hayley Venn - Hair Assessor
  • Functional Skills

    • Terry Sanford – Functional Skills tutor/assessor
    • Craig Harrison – Functional Skills tutor/assessor